Aktuality - Rekonstrukce knihovny - dotace z MAS Pobeskydí

19. 4. 2021

Rekonstrukce knihovny - dotace z MAS Pobeskydí

 Obecní knihovna je od roku 2001 součástí právního subjektu Základní škola a Mateřská škola Leoše Janáčka Hukvaldy. V roce 2020 se nám podařilo z MAS Pobeskydí, z.s. získat dotaci na „Vybavení Obecní knihovny při Základní škole a Mateřské škole Leoše Janáčka Hukvaldy“, z dotační výzvy v rámci Programu rozvoje venkova - Fiche č. 6 – Občanská vybavenost. Získali jsme tak 200 tis. Kč, k nimž přidala dalších 50 tis. Kč Obec Hukvaldy v rámci spoluúčasti. Realizace rekonstrukce probíhala v měsíci lednu a únoru pod vedením knihovnice Bc. Markéty Kološové.

Spojení obecní knihovny a školy umožňuje úzkou spolupráci při zapojování knihovny do různých projektů a k rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Tuto spolupráci oceňuje metodická knihovna Brušperk. Od letošního roku také dochází k rozšíření výpůjční doby. Zastupitelé obce Hukvaldy souhlasili s financováním zvýšeného úvazku knihovnice.

Mgr. Alena Lévová, ředitelka školy

logo_mas.jpg

 logo_eu_prv.jpg


Dobu uzavírky knihoven jsme využili k plánované menší rekonstrukci naší knihovny v rámci uvedené dotace.

Původní nábytek byl sestaven z mnoha nesourodých kusů, byl zastaralý, mobiliář v dětském oddělení nevyhovoval a koberec již také potřeboval vyměnit. Vzhledem k tomu, že v knihovně mohou čtenáři využívat také službu kopírování, bylo zapotřebí pořídit novou tiskárnu, která by toto umožňovala. Často je zde také využíván dataprojektor, který jsme si zatím vždy museli půjčovat ze školy. Koberec potřeboval vyměnit a bylo zapotřebí také vymyslet "čistící zónu", která bude umístěna ve vchodu knihovny tak, aby nedocházelo ke znečištění nově pořízeného. 

V průběhu února tak v knihovně proběhly velké manévry, všechny knihy musely být pobaleny a přestěhovány dočasně do školy. Knihovna byla nově vymalovaná, z dotace byly nakoupeny a položeny nové koberce a firmou Truhlářství Josef Fajkus byl dodán a sestaven na míru vyrobený nábytek. Konkrétně se jednalo o mobiliář dětského oddělení, zázemí s kuchyňkou v půjčovně doporučené četby a částečné dovybavení nábytku v hlavní místnosti, který byl již velmi zastaralý a poskládaný z mnoha starších a nesourodých kusů. Díky novému nábytku se výrazně zvětšil úložný prostor na knihy v celém prostoru knihovny. V rámci větrání a celkového provzdušnění celého prostoru byly původně zastavěné dveře mezi chodbou a dětským oddělením nahrazeny dveřními zárubněmi bez výplně, čímž vzniklo okénko, které můžeme v aktuální situaci pohodlně využít jako výdejní a není tedy nutné výměnu knih realizovat mezi dveřmi. Dále byla pořízena nová tiskárna se skenerem (služba tisku a skenování slouží i veřejnosti), nová počítačová sestava a dataprojektor. Ačkoli je nyní knihovna otevřená pouze v režimu výdejového okénka, doufáme pevně, že snad již brzy bude možno otevřít i pro čtenáře a začít realizovat všechny aktivity, které připravujeme.

Informace o rekonstrukci a také o tom, jak knihovna funguje v době provozu výdejového okénka si můžete počíst také v rozhovoru pro Moravskoslezský deník. Odkaz ZDE

Rádi bychom rozšířili nabídku vzdělávání pro seniory i o vlastní kurzy, které budou zaměřené na používání PC a internetu, na bezpečnost v on-line světě, ale také třeba na tréninky paměti či debaty o knihách a cestopisné přednášky. V rámci projektu Bookstart – S knížkou do života bychom rádi navázali na pravidelné setkávání se rodičů s dětmi do tří let, hned jakmile nám to bezpečnostní opatření dovolí. V rámci těchto aktivit jsme začali s pravidelným zveřejňováním kvízů na trénování paměti. Odkazy na kvízy zasíláme všem, kteří projeví zájem, bez ohledu na to, zda se jedná o čtenáře naší knihovny. Seznam zveřejněných kvízů naleznete ZDE

Knihovny dnešní doby již nejsou jen místem, kde si lidé půjčují a vrací knihy. Jsou zároveň místem pro komunitní setkávání se, pro vzdělávání, podporu čtenářské gramotnosti, pro tvoření či mezigenerační kontakt. Jsme aktivními členy pracovní skupiny Čtenářská gramotnost v rámci projektu MAP Frýdek-Místek II a zapojujeme se do dílčích projektů. Pevně věříme, že se nám tuto vizi daří naplňovat a že díky této rekonstrukci bude naše obecní knihovna po odeznění aktuálních opatření opět místem, které budou občané hojně využívat.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří se podíleli na přípravě, rekonstrukci a úklidu. Jmenovitě jsou to: Ladislav Szijjártó (výmalba), fa Podlahy Řeháček, Truhlářství Josef Fajkus, zastupující pan školník Svatopluk Lév, pan učitel Martin Schwarz, paní vychovatelka Kateřina Hrušková a paní uklízečky Věra Žídková a Lenka Adamcová. Se všemi byla radost spolupracovat a bez jejich pomoci a ochoty bychom určitě nezvládli rekonstrukci v tak krátkém čase.

Bc. Markéta Kološová, knihovnice

1614868144606.jpg

Nový koberec, stůl se židlemi i nábytek zhotovený na míru


1615465721244.jpg

Výpůjční pult, tiskárna a PC pořízené taktéž z dotace.

« Seznam aktualit

AB Zvětšit písmo

Vyhledávání v katalogu

hukvaldy-katalog.brusperk.com

Facebook

Rychlý kontakt

Adresa: Hukvaldy 162
739 46, Hukvaldy
Česká Republika

Otevírací doba: Pondělí 10:00 - 17:00
Úterý    11:00 - 19:00
Středa  zavřeno
Čtvrtek 13:00 - 19:00
Pátek    09:00 - 14:00

Telefon: +420 558 699 408
+420 720 756 302

E-mail: info@knihovna-hukvaldy.cz

Nejbližší akce

29. 9. 20221. seminář U3V
13. 10. 20222. seminář U3V

Nejnovější aktuality

Autorské čtení Neklana a Radka Holíka

Autorské čtení Neklana a Radka Holíka

2. 9. 2022Vážení čtenáříi a příznivci naší obecní knihovny,    dovolujeme si Vás pozvat na autorské čtení dvou místních autorů - Neklana a Radka Holíka.  Čtení se uskuteční ve čtvrtek 22.9.2022 v 18:30 v knihovně. Vstupné je zdarma, malé občerstvení bude zajištěno.  O hudební výplň se postará Tereza Holexová...

pokračování »

Lovci perel - již brzy i v naší knihovně

Lovci perel - již brzy i v naší knihovně

1. 9. 2022Při návštěvách v jiných knihovnách se knihovník často dozví o mnoha zajímavých aktivitách či projektech a snadno se inspiruje k jejich zavedení. Tuto hru pro všechny dětské čtenáře jsme zaznamenali při návštěvě nádherně zrekonstruované knihovny v Ostravě - pobočka Podroužkova.  Princip hry je následující: Děti po zaregistrování...

pokračování »

Nejnovější fotogalerie

Obecní knihovna při Základní škole a Mateřské škole
Leoše Janáčka Hukvaldy, p.o.

Hukvaldy 162, 739 46, Hukvaldy,  +420 558 699 408, +420 558 699 238,  info@knihovna-hukvaldy.cz